Inicjatorka, autorka i koordynatorka kilku projektów edukacyjno-artystycznych dot. historii obozu przy ulicy Przemysłowej w Łodzi, realizowanych od 2009 roku, w ścisłej współpracy ze Szkołą Podstawową nr 81 w Łodzi, rozwijających uwspółcześnione formy upamiętniania i angażujących liczne podmioty z Łodzi i województwa łódzkiego, celem konsolidacji lokalnej społeczności wokół idei Wspólnego Pamiętania o obozie.
Autorka licznych referatów i wystąpień konferencyjnych na temat obozu przy ulicy Przemysłowej.
Absolwentka Filologii Polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Studiowała też na Wydziale Realizacji TV Szkoły Filmowej – PWSFTviT w Łodzi.
Aktualnie doktorantka Katedry Antropologii Literatury i Badań Kulturowych Uniwersytetu Jagiellońskiego – przygotowuje rozprawę na temat pamięci o obozie przy ulicy Przemysłowej.
Autorka kilkudziesięciu wniosków dot. obozu, biorących udział w ogólnopolskich konkursach dla instytucji kultury, w tym m.in. dla organizacji pozarządowych.
Realizatorka telewizyjna, wykładowczyni dziennikarstwa telewizyjnego, autorka licznych reportaży telewizyjnych z Polski i ze świata.
Laureatka (1. miejsce) konkursu literackiego „Zwierciadła” na dziennik (m.in. dot. międzypokoleniowego przekazu wojennej traumy).
Misję przywracania pamięci o "łódzkim" obozie od 10 lat realizuje mieszkając na stałe w Krakowie, samodzielnie, bez wsparcia żadnej konkretnej instytucji, najczęściej dzięki środkom pozyskiwanym w konkursach, a głównie w ramach własnej pracy społecznej.
Jest córką byłego więźnia obozu przy ulicy Przemysłowej w Łodzi.
plan filmowy NIE WOLNO SIĘ BRZYDKO BAWIĆ - GENOWEFA KOWALCZUK, była więźniarka obozu z ekipą filmową (Urszula Sochacka - reżyser, Tomasz Sikora - realizator dźwięku)
Autorka „Nie wolno się brzydko bawić” (2012) – pierwszego od lat 70. XX w. filmu dokumentalnego o obozie przy ulicy Przemysłowej i międzypokoleniowym przekazie traumy.
Autorka „Eee… tam, takiego obozu nie było – wspomnienia Genowefy Kowalczuk, byłej więźniarki obozu przy ulicy Przemysłowej w Łodzi” (2019) – pierwszych współcześnie wydanych drukiem wspomnień byłej więźniarki ww. obozu i pierwszej współczesnej dużej publikacji o obozie.
Urszula Sochacka –
autorka "Wirtualnego Muzeum obozu przy ulicy Przemysłowej w Łodzi" - trzeciego z kolei projektu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego poświęconego mało znanemu dziecięcemu obozowi.
W efekcie pierwszego (program „Literatura”, 2010) powstała wstępna wersja książki "Eee... tam, takiego obozu nie było", w ramach drugiego (program „Aktywność obywatelska”, 2015) autorka, przy wsparciu Szkoły Podstawowej nr 81 w Łodzi, aktywizowała mieszkańców Łodzi do pamiętania o obozie. Trzeci – w dziedzinie „Sztuki wizualne” ma na celu upowszechnienie wiedzy na temat obozu poprzez publikację dokumentacji 10-letnich działań Sochackiej na rzecz promocji pamięci o obozie.