(Źródło - dokumentacja udostępniona przez J. Sowińską-Gogacz)

14 września 2020 - dzień premiery książki Mały Oświęcim, studio telewizyjne Pytania na Śniadanie, z Jerzym Jeżewiczem i Marzeną Rogalską (fot. Tomasz Kammel)

Okładka-

Mały-Oświęcim

Zapis-video-wspomnień-Jerzego-Jeżewicza,-fot.-Zdzisław-Sowiński

Pierwsza-rozmowa-z-Ewą-Gauss-Nowakowską,-wrzesień-2017

(Źródło - dokumentacja udostępniona przez J. Sowińską-Gogacz)

zainspirowana Muralami Pamięci "Dzieci Bałut" Katarzyny Tośty (Stowarzyszenie "Na co

dzień i od święta"/2012) zaczyna interesować się historią obozu przy Przemysłowej

 

podczas kinowej premiery filmu "Nie wolno się brzydko bawić" Urszuli Sochackiej (Stowarzyszenie U siebie-At home/2013) odpowiada na apel jednego z byłych więźniów obozu, który zwraca się do łódzkich dziennikarzy z prośbą o pamięć, i zaczyna jeździć po Polsce (Warszawa, Poznań, Mosina, Jaworzno, Gdynia, Gdańsk, Wrocław, Ruda Śląska, Zawiercie, Wisła, Tarnowo Podgórne, Inowrocław, Kalisz, Piątkowisko, Żychlin, Lublin) w poszukiwaniu byłych więźniów

 

dociera do 13 więźniarek i 12 więźniów obozu na Przemysłowej

wywiady zostają zrealizowane w latach 2015-2019

 

cztery osoby odmówiły rozmowy, z czego trzy z powodu złego stanu zdrowia, jedna nie chciała wspominać

 

z jedną więźniarką i jednym więźniem nikt wcześniej nie robił wywiadów

 

czworo z rozmówców już odeszło (2020 r.)

 

 

 

Jolanta Sowińska-Gogacz - kulturoznawca i pedagog, absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego, autorka pierwszej napisanej po polsku pracy magisterskiej na temat kinematografii Islandii (dyplom na kierunku „Filmoznawstwo” w roku 2001 poświęcony twórczości Friđrika Thora Friđrikssona). Studia podyplomowe na kierunkach „Przygotowanie pedagogiczne” oraz „Edukacja przedszkolna i wczesnoszkolna” ukończone w roku 2019. Zadebiutowała po maturze tomikiem poezji „Przednieble” (Wydawnictwo K.K. Baczyńskiego, 1991). Druga jej książka poetycka to „Pomieszczenie” (Kwadratura, 2010). Jurorka regionalnych i ogólnopolskich konkursów literackich.

 

 

Artykuły o obozie na Przemysłowej publikowała od roku 2013 m.in. na łamach tygodnika

„Sieci”. Laureatka nagrody „Znak Dobra” w roku 2015 za artykuł „Mały Oświęcim”

(Przewodnik Katolicki, 7/2014). Autorka obszernej dokumentacji pisanej, fotograficznej i filmowej związanej z łódzkim obozem, uczestniczka projektów medialnych i edukacyjnych upamiętniających jego dzieje. Współautorka bestsellerowej książki „Mały Oświęcim”, przedstawiającej znaczny obszar zgromadzonych zbiorów i rozmów z Ocalałymi (wraz z Błażejem Torańskim, Prószyński i S-ka, Warszawa 2020). W celu odnalezienia żyjących byłych więźniów obozu na Przemysłowej i spisania ich zwierzeń, pokonała 10 tysięcy kilometrów. Prowadzi non profit lekcje historyczne na byłym terenie obozu oraz w szkołach i on-line.

28 listopada 2020

Jolanta Sowińska-Gogacz 

WIRTUALNE MUZEUM

OBOZU PRZY ULICY PRZEMYSŁOWEJ W ŁODZI